Konsolidace vs. Refinancovaní, jaký je v tom vlastně rozdíl ?

Konsolidace je jeden z těch odborných finančních pojmů, u kterého řada spotřebitelů tápe v definici. A není divu, s konsolidací mnozí za celý svůj život nepřijdou do styku. Vhod přijde především těm, kteří se dostanou do dluhů a nejsou schopni je splácet.

Co je to konsolidace?

Konsolidace je sloučení více půjček do jedné. Konsolidovat půjčky lze i od několika věřitelů. Dlužník díky konsolidaci získá lepší přehled o svých závazcích a navíc může vyjednat i výhodnější podmínky pro splácení.

Konsolidace a refinancování mají mnohé společného

Konsolidace je často zaměňována s pojmem refinancování. Smyslem konsolidace i refinancování je pomoci dlužníkovi se splácením půjček. Refinancováním se rozumí převedení stávajícího dluhu od jednoho věřitele k jinému. V praxi to znamená, že si klient sjedná novou půjčku, kterou splatí tu stávající. Aby se refinancování vyplatilo, musí klient od nového poskytovatele získat výhodnější podmínky pro splácení.

Co můžete získat refinancováním půjčky?

 • novou výši měsíční splátky
 • nižší úrokovou sazbu
 • novou dobu splatnosti
 • navýšení půjčky
 • nové datum splatnosti měsíční splátky

V neposlední řadě se díky refinancování můžete zbavit nesmyslných poplatků a zbytečných služeb sjednaných navíc v rámci půjčky.

Konsolidujte dluhy dříve než před insolvencí

Konsolidaci je vhodné využít při splácení více půjček. Rozhodně nemusíte čekat na nejhorší a sloučení využít až jako poslední záchranu před exekucí a následným vyhlášením osobního bankrotu.

Konsolidovat lze téměř všechny typy úvěrů. Je tedy jedno, zda se dostáváte do neschopnosti splácet kvůli dvěma spotřebitelským půjčkám, nebo kvůli jedné hypotéce a jednomu kontokorentnímu úvěru. Sloučit je možné:

 • hypotéky,
 • spotřebitelské úvěry,
 • nebankovní půjčky,
 • účelové i neúčelové půjčky,
 • kontokorentní úvěry,
 • kreditní karty.

Za určitých podmínek některé banky povolují do konsolidace zahrnout také leasing. Jaké půjčky naopak sloučit nelze, jsou ty poskytované bez nutnosti prověření v registru dlužníků. Jedná se například o online půjčky, půjčky v hotovosti nebo rychlé půjčky před výplatou, které poskytují nebankovní společnosti.

Konsolidace se musí vyplatit

Konsolidaci nabízí bankovní domy i nebankovní instituce, avšak právě u nebankovních poskytovatelů buďte obezřetní. Sloučení půjček se musí vyplatit, což nemusí být v tomto případě vždy pravda.

O konsolidaci je vhodné začít přemýšlet, pokud se dostanete do finanční tísně. Splácíte-li více dluhů a vaše měsíční splátky s nezbytnými výdaji již přesahují vaše příjmy, pak je sloučení dluhů do jednoho to pravé. Pamatujte však, že konsolidace vám půjčky nezaplatí. Stále budete muset pravidelně splácet a uskromnit se. Navíc kvůli novým podmínkám získáte pravděpodobně delší dobu splatnosti.